Rubriigid
Hurda selts Hurda talu taastamine

Jakob Hurda 170. sünnipäev

Laupäeval, 25.juuli 2009 tähistame läinud sajandi ühe suurema eestlase Jakob Hurda 170.sünniaastapäeva.

Alustame hommikuretkega, mille jooksul tahame huvilistele tutvustada Hurdaga seotud paiku Põlva vallas ja Põlva linnas. Marsruut algab Põlva linnavalitsuse õuelt kell 10, kus tulijaid tervitab ja saadab nad teele Põlva linnapea  TARMO TAMM.

Mammaste külas,  kus on tähistatud mälestuskiviga Põlva kihelkonnakooli asukoht – Hurda üks esimestest tarkusetemplitest, pöördub kuulajate poole ajalookandidaat ja Hurda kultuuripreemia laureaat MILVI HIRVLAANE.

Järgmine peatuspaik on endise Põlva kirikukõrtsi juures, kust Hurt käis koolipoistele vesikringleid õhtutundideks ostmas, et siis pimeduse hõlmas koolitares rahvapärimusi vesta. Nüüd asub selles paigas Põlva Rahvahariduse Seltsi kodu – ehitatud uhkeks seltsi OMA majaks 1910. Seda etappi Hurda elust tutvustab seltsi esimees SIRJE VILL.

Põlva kirik oli tuttav juba noorele Hurdale, ent ega ta siis veel osanud arvata, et ta tuleb siia kandidaadijutlust pidama ja korra ka Otepäält, õpetajaametist. Siin ootab tulijaid Maarja koguduse õpetaja TOOMAS NIGOLA ning Põlva Linna  Harrastusteater toob vaatamiseks katkendi dokumentaallavastusest “Jalutuskäik Jakobiga”. Etenduses teeb kaasa  seenioride segakoor “HELISE” MARET KOLSARI eestvõttel.

Edasi siirdutakse  Põlva kalmistule, kus puhkavad Jakob Hurda vanemad. Nende mälestuseks  süütame küünlad. Teema räägib taas lahti MILVI HIRVLAANE.

Närvikõdi peab sündima Surmamäel, kus SIRJE VILLALT kuulatakse legendi  Surmamäe sünnist ja mälestusi Hurda noorpõlvest, kui ta pidi pimeduse tulles koju kiirustades hirmu tunda.

Pärast seda jõutakse Himmaste külla, kus Jakob Hurt sündis  (1839). Himmaste külakeskuse juhataja, rahvahariduse seltsi juhatuse liige IMBI SAAVA ootab külalisi maakonna üheks edukamaks peetud raamatukogus, et lähemalt tutvustada  Himmaste küla tavasid ja oma valdusi (Himmaste raamatuvaramul on just jäänud seljataha väike juubel – 10 aastat on oldud samas majas).

Hurda karjasepõlve- ja mängumaid vaadatakse Toromäel, giidideks Jakob Hurda sugulane, temanimelise kultuuripreemia laureaat, himmastelane LIINA KÄHR ja algkooli  direktor TIIA RAMMO.  LIINA KÄHR juhib tulijad edasi Jakob Hurda sünnikoju. (Läinud aasta 14.novembril ostis Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts lagunenud ja räämas  hooned endale ning on asunud talu taastama.) Taluõues  tervitavad  tulijaid Jakob Hurda Sünnitalu Taastamise Komitee nimel tegevjuht ARVO JÄÄ ja Põlva vallavanem ARNE TILK. Esinevad seto leelotajad.

SIIN  AUTASUSTATAKSE  Põlva maavanema ja Hurda Seltsi poolt väljakuulutatud  ÕPILASTE UURIMUSTÖÖDE “Minu pere vana aja lood” VÕITJAID.                                                .

NB! Retkelised toimetatakse bussidega tasuta ühest paigast teisel. (Kohtade eelregistreerimine telefonil 799 5157).

Õhtupoolikul kell16 algab Põlva kultuurikeskuses teemaüritus “JAKOB HURT 170”, kuhu on palutud  külalised ka kõigist neist paigust, kus Hurt on elanud ja töötanud.

KAVAS:
Põlva maavanema  PRIIT SIBULA tervitus. Hurda-nimeliste kultuuriauhindade üleandmine selle aasta laureaatidele IGOR TÕNURISTILE ja ÜLO NEEDOLE

SÕNA SAAVAD KÜLALISED

  • Hurda suguvõsa esindaja,  üliõpilane MIHKEL HURT Tartust,
  • Soome  Kirjanike Liidu nimel folklorist IRMA- RIITTA JÄRVINEN Helsingist,
  • JANIKA KRONBERG kirjandusmuuseumist,
  • ALMA MATERI esindaja VALTER HAAMER ,
  • EVALD KAMPUS Vanemuise  Seltsist,
  • IVIKA  NÕGEL ja  MARIANN KARUPÄÄ Otepäält,
  • perekond VAINOKIVID Saaremaalt,
  • Peterburi eestlaskonna nimel  BORIS GORBUNOV.
  • LAULAB VAIMULIK KOOR Ester Ratassepa juhatusel

Üks vastus postitusele “Jakob Hurda 170. sünnipäev”

Rahvahariduse Seltsi WordPressi-leht…

Kuulus eestluse kandja Jakob Hurt hakkas enda 170nda sünniaastapäeva puhul Põlva Rahvahariduse Seltsi abil blogi pidama. Aitasime ülesse sättida WordPressi platvormi, millele mässisime rahvariide vööd paar tiiru ümber. Nüüd on koht, kust saab Jakob Hu…

Kommenteerimine on suletud